Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministras S. Šatūnas: ES plėtra turi tapti naujojo ES politinio ciklo sėkmės istorija

Sukurta 2024.03.29 / Atnaujinta 2024.03.29 14:07
   Viceministras S. Šatūnas: ES plėtra turi tapti naujojo ES politinio ciklo sėkmės istorija
   Viceministras S. Šatūnas: ES plėtra turi tapti naujojo ES politinio ciklo sėkmės istorija
   Viceministras S. Šatūnas: ES plėtra turi tapti naujojo ES politinio ciklo sėkmės istorija

   Kovo 28 dieną Paryžiuje įsikūrusiame Bernardinų koledže (Collège des Bernardins) įvyko antroji Lietuvos sezono Prancūzijoje preliudo debatų ciklo diskusija „Permąstymas ir pertvarkymas: ES plėtra vykstant karui“. Diskusiją organizavo Europos užsienio reikalų taryba (ECFR), Bernardinų koledžas ir Lietuvos ambasada Prancūzijoje. 

   Diskusiją atidaręs Lietuvos užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas pabrėžė nemažėjantį Lietuvos visuomenės palaikymą narystei ES. Remdamasi savo istorine patirtimi, Lietuva puikiai supranta narystės ES siekiančių valstybių viltis ir visomis išgalėmis joms padeda.

   „ES plėtra yra mūsų strateginis interesas. Jis turi galią keisti, skatina vykdyti sunkias, kartais skausmingas reformas, bet tai atsiperka – tą įrodo Lietuvos pasiekimai per 20 narystės metų. Turime dėti pastangas neatidėlioti šio proceso narystės siekiančioms valstybėms, taip užtikrindami ES patikimumą ir nusiųsdami stiprią žinią narystės siekiančių valstybių visuomenei“, – sakė S. Šatūnas.

   Viceministras taip pat atkreipė dėmesį į būtinybę aktyviau aiškinti ES piliečiams ES plėtros naudą ir telkti jų paramą šiam procesui, į poreikį didinti mūsų visuomenių atsparumą dezinformacijai. S. Šatūnas išreiškė lūkestį, kad plėtra taps reikšminga 2024–2029 m. ES strateginės darbotvarkės dalimi. 

   Diskusijoje taip pat dalyvavo Moldovos Ministro Pirmininko pavaduotoja, atsakinga už Europos integraciją, Cristina Gherasimov, buvęs Sakartvelo Parlamento vicepirmininkas ir užsienio reikalų ministras Sergi Kapanadze, Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas, filosofas ir žurnalistas Volodymyr Yermolenko, ECFR direktoriaus pavaduotoja Vessela Tcherneva. Renginį moderavo ECFR „Platesnės Europos“ programos vadovė Marie Dumoulin.

   Diskusijos dalyviai aptarė ES plėtros proceso svarbą šiandieniniame geopolitiniame kontekste, Ukrainos, Moldovos ir Sakartvelo narystės ES perspektyvas ir laukiančius artimiausio laikotarpio darbus. Diskutuota apie Prancūzijos požiūrio į ES plėtrą pokyčius Rusijos karo Ukrainoje kontekste, Baltijos valstybių kelio į ES patirtis ir poziciją dėl ES plėtros, šio proceso vertinimą valstybėse kandidatėse. 

   Ši diskusija – tai Lietuvos sezono Prancūzijoje preliudo debatų ciklo dalis. Debatų ciklo renginiuose siekiama diskutuoti aktualiomis europinėmis ir užsienio politikos temomis, įtraukti Prancūzijos visuomenę ir supažindinti ją su Lietuvos pozicija saugumo, gynybos, europinių vertybių, ES ateities ir kitais klausimais.

   Viceministras S. Šatūnas vizito Paryžiuje metu kovo 28–29 d. taip pat susitinka su Prancūzijos Europos reikalų ministru Jean-Noel Barrot. Pagrindinės susitikimų temos – tolesnė pagalba Ukrainai, ES plėtros klausimai, ES saugumo ir gynybos politika ir naujos ES strateginės darbotvarkės prioritetai.